Stało się! Oficjalna premiera nowej wersji najpopularniejszego systemu CMS na świecie miała miejsce 12. sierpnia 2020 roku. Co nowego czeka nas w WordPress 5.5? Czy zmiany będą miały znaczący wpływ na bezpieczeństwo i szybkość serwisu? Do tego najważniejsze – czy można dokonać aktualizacji bez obaw o działanie naszej strony?
Z WordPressem 5.5 witryna zyskuje nowe możliwości w trzech głównych obszarach: szybkość, wyszukiwanie oraz bezpieczeństwo.
1. Lazy Load – opóźnione wczytywanie obrazków.
W nowej wersji systemu WordPress otrzymujemy wbudowaną funkcję lazy load, która do tej pory oferowana była przez wtyczki optymalizujące działanie naszej strony. Obrazy teraz będą wczytywały się dopiero gdy przewiniemy stronę w ich okolicę, co znacząco przyspieszy działanie witryny. Na urządzeniach mobilnych pozwoli też ograniczyć wykorzystanie transferu danych oraz oszczędzi baterię urządzenia.
2. Mapa witryny XML.
WordPress 5.5 wprowadza domyślną funkcję generowania pliku sitemap.xml, który pomoże wskazać wyszukiwarkom takim jak Google najważniejsze strony w naszej witrynie tuż po ich opublikowaniu. Pomoże to właścicielom stron i blogów w dotarciu do większej ilości użytkowników w krótszym czasie.
3. Automatyczne aktualizacje pluginów i motywów.
Czy to koniec ery niezaktualizowanych wtyczek pełnych dziur w bezpieczeństwie, przestarzałych motywów i problematycznych masowych aktualizacji wykorzystywanych na stronie narzędzi? Zapewne nie, ale WordPress 5.5 wychodzi administratorom stron na przeciw – od najnowszej wersji wszystkie nasze wtyczki i motywy mogą – choć nie muszą – aktualizować się automatycznie. Dla każdego pluginu możemy ustawić osobne opcje włączające lub wyłączające auto-update.
Dodatkowo, ręczna aktualizacja wtyczek jest teraz wygodniejsza – wystarczy wgrać plik .zip z nowym buildem i… w zasadzie to tyle, reszta zrobi się sama.
Zmiany w WordPress 5.5 dotyczą także edytora blokowego Gutenberg.
Wzorce bloków.
Wprowadzono nowe wzorce bloków, pozwalają na szybsze dopasowanie tworzonych przez nas treści, pojawiło się do tego wiele nowych wzorców bloków i szablonów, dostępnych we wtyczkach i motywach.
Edycja obrazka bezpośrednio w treści.
WordPress 5.5 wprowadza możliwość edycji obrazka bezpośrednio w treści tworzonej w edytorze. Nie musimy już przenosić się do Biblioteki, aby tam edytować interesujący nas obraz i oszczędzić masę czasu, który poświęcaliśmy na zbędne klikanie w kolejne okna.
Nowy katalog bloków.
Nowe repozytorium bloków zostało wbudowane bezpośrednio w edytor blokowy, zatem można zainstalować nowe ich typy na swojej witrynie bez opuszczania edytora.
Zmiany w WordPress 5.5 przydatne dla programistów.
Bloki rejestrowane po stronie serwera dostępne w REST API.
Dodanie endpointów dla typów bloków oznacza, że aplikacje budowane w oparciu o JavaScript (takie jak edytor blokowy) mogą pobierać definicje bloków utworzone po stronie serwera.
Dashicony.
Biblioteka Dashicons otrzymała ostatnią aktualizację w WordPressie 5.5. Dodano 39 ikon dla edytora blokowego oraz 26 innych ikon.
Definiowanie środowisk.
WordPress od teraz posiada ustandaryzowany sposób definiowania typu środowiska witryny (testowe, produkcyjne itd.). Możesz odczytać typ środowiska dzięki funkcji wp_get_environment_type()
i wykonywać tylko kod dedykowany dla danego środowiska.
Przekazywanie danych do plików szablonów.
Funkcje wczytujące szablony (get_header()
, get_template_part()
, itd.) posiadają teraz nowy argument: $args
. Zatem od teraz można przekazać jako argument tablicę danych do tych szablonów. Według mnie szalenie przydatna opcja, która powinna znacznie ułatwić pisanie spersonalizowanych szablonów w naszych autorskich motywach.
Pozostałe zmiany dla developerów:
- Biblioteka PHPMailer otrzymała dużą aktualizację z wersji 5.2.27 do wersji 6.1.6.
- Dodano dokładniejszą kontrolę nad
redirect_guess_404_permalink()
. - Witryny, które używają OPcache PHP, będą w stanie czyścić pamięć podręczną podczas aktualizacji (w tym wtyczek i motywów), a wszystko dzięki nowej funkcji
wp_opcache_invalidate()
. - Własne typy wpisów powiązane z taksonomią kategorii mogą teraz wspierać domyślny termin.
- Można teraz określać domyślne terminy dla własnych taksonomii w
register_taxonomy()
. - REST API pozwala teraz na określanie domyślnych wartości meta przez
register_meta()
. - Zaktualizowano następujące biblioteki: SimplePie, Twemoji, Masonry, imagesLoaded, getID3, Moment.js, oraz clipboard.js.
WordPress 5.5 – kiedy aktualizować?
Odpowiedź jest prosta – jak najszybciej! Nowa wersja wprowadza duże zmiany kierowane nie tylko do zwykłych użytkowników, ale i administratorów stron oraz programistów. Nasza strona otrzymała aktualizację zaraz po premierze WordPress 5.5, teraz będziemy przekonywać się w praktyce ile do obsługi naszego serwisu i bloga wniosą wymienione wyżej zmiany.
Aktualizacji możesz dokonać z poziomu kokpitu swojej strony www, kompletnego builda instalacyjnego możesz pobrać z oficjalnej strony WordPress.
Dodaj komentarz